Betonowy zbiornik na ścieki to podziemna studzienka, do której odprowadzane są ścieki z kanalizacji bytowej. Albo są w nim czyszczone (w przypadku szamba) albo pozostają w nim (w przypadku szamba) aż do jego zapełnienia – wówczas konieczne jest skorzystanie z usług firmy sanitarnej, która zajmie się odchodzić wraz z fekaliami. Co jeszcze warto wiedzieć o działaniu betonowych zbiorników na odpady?
Zasada zbiornika na odpady
Ścieki domowe trafiają do betonowego zbiornika za pomocą rury kanalizacyjnej, która jest podłączona do urządzenia w domu, takiego jak umywalka, prysznic, muszla klozetowa lub wanna.
W studzience lub zbiorniku mocznika ścieki są przechowywane do czasu usunięcia ich przez pojazd kałowy. Ścieki są czyszczone w szambie na dwa sposoby:
- mechanicznie – część odpadów osiada na dnie w postaci osadu. Na to oddzielenie ma wpływ siła grawitacji, w której cięższe części opadają na dno
- biologicznie – w wyniku naturalnych procesów zanieczyszczenia te są trawione wewnątrz zbiornika przez mikroorganizmy, które również częściowo neutralizują nieprzyjemne zapachy. Procesy te można wspomagać przez dodanie odpowiednich bakterii.
Jak działa szambo?
Należy jednak zauważyć, że niektóre zanieczyszczenia znacznie utrudniają pracę pożytecznych mikroorganizmów. Są to głównie resztki jedzenia, które osadzają się na dnie, co zmniejsza pojemność zbiornika i przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Dlatego należy pamiętać, że gdy mamy wokół domu betonowe szambo, powinniśmy zminimalizować wyrzucanie resztek jedzenia do śmieci.
Budowa zbiornika na odpady
Ze względu na intensywność procesów zachodzących w zbiorniku, a także ze względu na powstające w nim związki toksyczne, zbiornik taki musi być wykonany z materiałów stałych. Jednym z najlepszych jest beton, który zazwyczaj jest dodatkowo ocieplony. W naszej firmie PABLOX do produkcji szamb i szamb używamy najtrwalszych rodzajów betonu i stali żebrowanej do poprawy wytrzymałości. Dzięki temu możemy pozwolić sobie również na udzielenie przedłużonej 5-letniej gwarancji na nasze produkty.
Kiedy należy opróżnić zbiornik?
W przypadku szamba regularny eksport nie jest wymagany. Warto jednak przynajmniej raz w roku zamówić fekalia do odsysania osiadłego osadu. Nie ma innego sposobu, aby dowiedzieć się, czy szambo działa dobrze. Jeśli czujesz zapach szamba, zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi konserwacji szamba . Kluczem jest regularne stosowanie bakterii w szambie , które wspomogą jego funkcję samooczyszczania.
W przypadku szamba należy sprawdzić stan napełnienia zbiornika i opróżnić go, gdy odpady wypełnią od 80 do 90% jego pojemności. Następnie należy zamówić pojazd fekaliowy, który odkurzy szambo i bezpiecznie przetransportuje nieczystości na miejsce sprzątania. Częstotliwość zależy od wybranego rozmiaru zbiornika, zwykle odstęp wynosi 2-4 tygodnie.
Ile będzie kosztował eksport szamba lub szamba? Przeczytaj nasz artykuł, który jasno podsumowuje koszty eksportu zbiorników na odpady . Potrzebujesz porady przy wyborze zbiornika na nieczystości? Nasz ekspert jest do Twojej dyspozycji.